Zabiegi

LECZENIE ZESPOŁÓW BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA I KOŃCZYN METODĄ McKENZIEGO

-Istotę metody stanowi to, że oferuje ona pacjentom system samodzielnego radzenia sobie z problemem. Bardzo proste, niewymagające drogiego sprzętu i czasu ćwiczenia używane są do zwalczania bólu oraz objawów takich jak, np.: drętwienie, ciągnięcie, mrowienie. Ta metoda różni się od innych tym, że pozwala pacjentowi uniezależnić się od terapeuty oraz wykorzystuje minimum interwencji terapeuty podczasćwiczeń. Powtarzalne, odpowiednio ukierunkowane ruchy, jak również dobrze dobrane pozycje statyczne są wykorzystywane do diagnozy i terapii. Ważną rolę odgrywa też edukacja pacjenta.

Największą zaletą metody McKenziego jest nastawienie na eliminację przyczyn problemów, nie zaś jedynie skutków, którymi są odczuwane przez chorego bóle.

Zachęcam do bardziej szczegółowego zapoznania się z metodą.

METODA PNF

(Proprioceptive Neuromuscular Facilitation – Torowanie Nerwowo-Mięśniowe)

-PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu – to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.

źródło: www.fizjoterapia.pl

PNF jest metodą uniwersalną, bezpieczną i bezbolesną, stąd znajduje zastosowanie w terapii wielu schorzeń, minn.:

KINESIOTAPING

-nowe narzędzie w pracy fizjoterapeuty

Działanie kinesiotapingu:

Plaster Kinesio Tex przyklejony we właściwy sposób najczęściej w pozycji w której skóra i powięź jest rozciągnięta tworzy pofałdowania powierzchni zmniejszając nacisk na mechanoreceptory skórne, usprawniając mikrokrążenie zarówno krwi jak i limfy oraz aktywując proces samoleczenia. Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego oddziaływanie na zmniejszenie nacisku ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek powodując bardziej efektywną pracę mięśni oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych.

MASAŻ KLASYCZNY LECZNICZY

-Masaż działa przekrwienie, przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, redukuje tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

WSKAZANIA DO MASAŻU:

MASAŻ SEGMENTARNY

-Oparty jest na powiązaniach istniejących między obszarami skóry, tkanki podskórnej, tkanki łącznej i okostnej, tkanki mięśniowej, naczyniami krwionośnymi, narządami wewnętrznymi, które zostały unerwione przez te same odcinki rdzenia kręgowego.

Jest to metoda, za pomocą której przez działanie na odpowiednie tkanki można wpłynąć na ognisko chorobowe leżące poza tymi tkankami oraz na obniżenie lub ustąpienie czynnościowych zmian chorobowych powstających w tkankach.

Tkanki połączone unerwieniem segmentarnym tworzą tzw. jednostkęczynnościową i mogą na siebie oddziaływać za pośrednictwem łuków odruchowych:



W przypadku wystąpienia zmiany chorobowej w jednym z elementów jednostki czynnościowej na drodze odruchowej dojdzie do zaburzenia czynności pozostałych elementów. Oddziałując na zmiany odruchowe odpowiednimi technikami powodujemy wystąpienie reakcji w członie chorym.

KOMPLEKSOWA TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA

To najlepiej przebadana metoda redukującą obrzęki o udowodnionej skuteczności. Metoda ma zastosowanie zarówno w obrzęku limfatycznym, jak i żylnym czy tłuszczowym.

W jej skład wchodzą następujące procedury:

DRENAŻ LIMFATYCZNY

-To specyficzny rodzaj masażu, którego zadaniem jest polepszenie przepływu chłonki (limfy).

Podczas zabiegu limfa przesuwana jest w kierunku węzłów chłonnych, gdzie następnie zostaje ona oczyszczona.

Każdy zabieg rozpoczynany jest i kończony opracowaniem węzłów chłonnych, tak aby mogły jak najefektywniej pełnić swoją rolę.

Wskazaniami do drenażu są przede wszystkim obrzęki limfatyczne oraz obrzęki pourazowe, jednak zastosowanie znajduje on także w kosmetyce, min. przy zwalczaniu cellulitu.

POWIKŁANIA NIELECZONEGO OBRZĘKU CHŁONNEGO:

DERMOMASAŻ

-Połączenie masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdy skóry (zassanie) i rolowaniem ruchomymi rolkami.

Usprawnia krążenie, eliminuje toksyny, zmniejsza retencję wody, uaktywnia lipolizę (rozkład tłuszczu) w głębokich warstwach tłuszczu, odbudowuje strukturę skóry. Wielokierunkowe oddziaływanie na tkankę pozwala uzyskać doskonałe rezultaty nie tylko w redukcji cellulitu (w różnym stopniu zaawansowania), ale również redukcję lokalnych otłuszczeń i ujędrnienie skóry, jednym słowem przywraca harmonię sylwetki.

Dermomasaż w sposób nieinwazyjny i naturalny przywraca prawidłowe funkcjonowanie tkanek i skutecznie walczy z cellulitem, rozstępami oraz ujędrnia ciało. Oprócz zabiegów terapeutycznych i estetycznych, masaż znajduje swoje zastosowanie w terapii opóźniającej starzenie. Zmiany pojawiające się wraz z wiekiem: utrata napięcia i elastyczności skóry, zmarszczki, zmiany konturów są redukowane poprzez poprawę mikrokrążenia, przyspieszenie procesu regeneracyjnego naskórka, odbudowę struktury kolagenowej i elastyny.

Seria zabiegów pozwala odzyskać skórze elastyczność, jędrność i piękny blask. Należy przeprowadzać zabiegi 2 – 3 razy w tygodniu Zauważalne zmniejszanie cellulitu osiąga się po co najmniej 8 zabiegach. Liczba zabiegów jest uwarunkowana fazą cellulitu, wiekiem i ogólną kondycją klienta.

Po zlikwidowaniu cellulitu powinno się wykonywać 1 – 3 zabiegi miesięcznie w celu zapobiegania nawrotowi.

Należy wypijać dziennie około 2 litry płynów, co wspomaga usuwanie toksyn i stymuluje naturalny drenaż limfatyczny.

Wskazania:

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

-Masaż Bańką Chińską polega na wytworzeniu podciśnienia, które doprowadza do wciągnięcia skóry do bańki. Tworzące się w bańce podciśnienie powoduje, że z małych naczyń krwionośnych zostają wyssane pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Po wynaczynieniu stają sie one “ciałem obcym” i zostają usunięte z organizmu. Z “ciałem obcym” usuwamy toksyczne związki, które się tam znajdują. W miejsce usuniętych krwinek napływa “świeża” krew, która przyspiesza regenerację. Metoda ta powoduje wzmożony ruch krwi, limfy i rozgrzewa masowane miejsca.

Bańka chińska znajduje się w czołówce skutecznych oraz sprawdzonych zabiegów redukujących ten defekt. Masaż bańką chińską uelastycznia i wygładza skórę, rozbija tkankę tłuszczową, zwiększa ukrwienie tkanek, dzięki czemu ułatwia penetrację preparatów wyszczuplających w głąb skóry stosowanych po zabiegu. Efektem jest wyraźna poprawa jakości skóry, znacznie zmniejszony, a w niektórych przypadkach zlikwidowany cellulit oraz zmniejszony obwód części ciała, które były poddane masażowi.

MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI BAZALTOWYMI

-Masaż gorącymi kamieniami bazaltowymi polecany jest dla osób zestresowanych i przemęczonych. Wysoka temperatura kamieni rozgrzewa ciało i łagodzi napięcia mięśniowe, natomiast indywidualnie dobrany naturalny olejek eteryczny zapewnia pełen relaks.

Masaż przywraca harmonię ciała i umysłu, powodując swobodny przepływ energii witalnej. Silnie relaksuje, pomagając osiągnąć uczucie spokoju i odprężenia. Ponadto kamienie usprawniają krążenie w naczyniach włosowatych skóry, powodują efekt ukrwienia i uelastyczniają tkanki miękkie. Ułatwiają wchłanianie się długotrwałych krwiaków, wzmagają procesy utleniania tkankowego, ułatwiają wydalanie z tkanek toksycznych produktów procesu zapalnego, uśmierzają ból a także przyśpieszają regenerację włókien nerwowych.

Wkładki do butów firmy VASYLI

VASYLI International poświęcił 27 lat na naukowe badania problemów związanych z chodzeniem po nienaturalnych, twardych i płaskich powierzchniach. Rezultatem tych prac są ortezy VASYLI - unikalne, opatentowane wkładki do butów zaprojektowane przez podiatrę Philipa VASYLI, aby skorygować kończyny dolne do ich naturalnej osi.

Indywidualnie dopasowywane (modelowane termicznie) do stopy pacjenta dają mu naturalną i długotrwałą ulgę w wielu przewlekłych dolegliwościach, jak:

Mogą być także stosowane w profilaktyce, jako że amortyzują wstrząsy i odciążają wrażliwe miejsca.

Więcej informacji